Jedi trgyak
- Jedi holokron: ez informcitrol volt. A rgi jedi mesterek ebben troltk az sszes tudsukat az Errl, a mltrl s a jvrl. Kicsi, tltsz, kocka alak trgy volt.
- Jedi knyvtr: annak dacra, hogy ez nem trgy, itt troltk a holokronokat s egyb ltaluk ismert informcikat. A sok hbor alatt az sszes knyvtr elveszett.
Tesztel kperny: Egy kperny gombok s irnytpult nlkl, amit csak Jedi energikkal lehet mkdtetni. Azrt hasznljk, hogy kidertsk a Jedi s az Er kapcsolatt; a kzben tarthat kpernyn sszefggstelen kpek sorozata jelenik meg. Mg egy lehetsges Jedit tesztelnek, a Jedi Mester gy tartja a kpernyt, hogy a tanul ne lssa. Minl tbb kp helyes felismerse megmutatja az Erhz fzdtt kapcsolat mlysgt.
- Fnykard:a fnykard a jedi kezben sokkal hatalmasabb s hallosabb fegyver, mint a sugrvet. Mindegyik jedi sajt magnak kszti, ez az utols prbattel, hogy jediv vlhassanak.
Ez a Jedi - lovagok elrsos fegyvere. Nem olyan otromba, s nem lehet olyan vaktban lvldzni vele, mint egy sugrvetvel. Ennek a hasznlathoz tbb gyessgre van szksg, nem elegend a puszta lts. Elegns fegyver, s persze jelkp is. Mert sugrvett vagy lngvgt akrki tud hasznlni, de aki a fnykarddal jl tud bnni, arrl sejteni lehet, hogy nem akrki. Tbb mint ezer nemzedk ta, a Jedi - lovagok kpviselik a leghatalmasabb s legtiszteletremltbb ert a galaktikban. k vdelmezik s biztostjk a bkt s az igazsgossgot a Galaktikus Kztrsasgban.

Ez a fegyver reprezentlja a Jedi hatalmt, kpessgeit s a Jedi - Kdex irnti hsgt. Nincs mg egy olyan si fegyver, amit annyi rejtly s mendemonda vezne, mint a fnykardot. Hossz trtnelme alatt a fnykard alig volt tbb sokak szmra, mint mtosz, legenda. Csak kevesen voltak, akik elmondhattk, hogy lttk a kard fluoreszkl pengjt, vagy hallottk jellegzetes, pulzl zmmgst.
A Jedik ritkn hasznljk fnykardjuk, elnyben rszestik az ellenfl meggyzst annak legyzsvel, meglsvel szemben. Ha azonban harcra kerl a sor, a Jedi nem habozik, s csak ritkn van szksg msodik vgsra.
A kard pengje a ltez legtisztbb energia, amely elg ers ahhoz, hogy brmilyen anyagot tvgjon, kivve persze egy msik fnykard pengjt. Ezeknek a kardoknak nincsen sem slya, sem egyenslya, mint a fmkardoknak, s forgatsukhoz is teljesen ms technika szksges. Ezrt ha valaki gyakorlatlanul hasznlja, legalbb annyi eslye van, hogy nmagt megsebezze, mint az ellenfelt.
A fnykard segt a Jedinek a fkuszlsban, az Ervel - amely mintha knnyebben ramlana keresztl rajta - rzi s kontrolllja fegyvert. rzi az energiapengt, olyan dolgokat lt s rzkel, melyeket szabad szemmel kptelen lenne, mikzben a penge hallos tnct jrja a kezben. A fnykard elksztse ltalban egy htig tart, de elfordult mr az is, hogy egy hnap, vagy szksg esetn pr nap alatt elksztettk. Ismert egy legenda, hogy a Sith hbork alatt egy Jedi kt nap alatt ksztette el fnykardjt. Egy mester pr ra alatt is sszeillesztheti az alkatrszeket. J, ha a jedi nem sieti el a munkt, mert ha csak egy alkatrsz nincs a helyn, akkor a fnykard felrobbanhat.
 Yoda fnykardja
A fnykard az albbi rszekbl pl fel:
Energiacella, markolat, aktivl kapcsol, biztost, pengehossz-szablyoz, kisugrz mtrix, az jratlt foglalata, gyjtlencse, fkuszl kristly, szupravezet.
A fnykard elksztse egy si technolgin alapul, ami fltt vezredek ta rkdnek a Jedik. Nhny szbeszd szerint az Er ismerete nlkl nem lehet fnykardot kszteni, br ezt cfolni ltszik, hogy nem Jedi is kpes a fegyvert hasznlni.
Minden fnykard egy kicsit ms, minden Jedi sajt zlse szerint alaktja fegyvere klsejt. Van, amelyik teljesen tltsz s van, amelynek tejfehr a markolata. Van, amelyik teljesen egyszer s van, amelyiket faragsok, dsztsek bortjk.
A markolat hosszsga 24 - 30 cm kzt vltozik, a penge hossza ritkn haladja meg az 1,5 mter. A kristly tpustl fgg, hogy az energiacellbl kibocstott energit mennyire kpes fkuszlni, ez hatrozza meg a fegyver harmonikus rezgst s hallossgt.
A Jedi - lovagok vezredek ta szinte kizrlag Adegan kristlyokat hasznlnak fnykardjaikba. Az Adegan csald ltal forgalmazott kristlyok gyakorisgi sorrendben:
- kathracite, - relacite, - danite, - mephite, - pontite.
Az energiacella termeli azt az energit, ami tbb csiszolt kristlyon halad keresztl. A kristlyok egy vkony fnysugrr fkuszljk az energit, amely egy kis lencsn keresztl kisugrzdik, gy alkotva a kard pengjt.
A penge rezgsszmt meghatrozza az is, hogy hny kristlyt ptettek bele a markolatba. Ez ltalban 1- 3 kristly, ami meghatrozza, hogy a fnypenge hossza llthat-e. Egy kristly esetben a penge hossza s a hatsfoka lland, mg tbb kristly esetn meghatrozhat a hatsfok, a kristlyok egymshoz viszonytott tvolsgnak megvltoztatsval vltoztathat a pengehossz is.
A penge sznt is a kristly tpusa hatrozza meg, gy egy hozzrt a penge sajtossgait annak sznbl, rnyalatbl is kpes meghatrozni. A fkuszlt fny-nyalb kiramlik a markolat kzepn lehelyezked pozitv tlts energialencsbl, majd vben visszahajlik, s ennek mentn visszatr nagy energij ramlsknt a markolat cscsn elhelyezked egy negatv tlts tlcsrbe. Innen egy szupravezetn keresztl az energiacellba ramlik vissza, rzkelhet vesztesg nlkl, majd a krforgs kezddik elrl.
A kiramlsi er nagysga hatrozza meg azt a pontot, ahol a fnysugr vben visszahajlik, gy szablyozhat a pengehossz. A penge fluoreszkl, s halk zmmg hangot ad ki, ht azonban nem raszt magbl. A markolatba ptett csatlakozn keresztl az energiacella utntlthet.
A jedik termszetes kristlyokat alkalmaznak, de mestersgesen ellltott kristlyok is tkletesen megfelelnek, br az utbbiak pontos elksztst senki sem ismeri. A kristlyokat simra s tkletesre kellett csiszolni, hogy a fnynyalb egy irnyba haladjon.
A sok tpus kristlyokbl amik lteznek a galaxisban, a tibanna s az adegan kristlyok felelnek meg a legjobban. A corusca drgakvet is lehet alkalmazni, Lowbacca pedig egy nagyon ritka, vulkanikus eredet kristlyt alkalmazott. Msik ismert kristlyok az ilum s a kaibur.
 Adegan kristly
|